Vali Çetin Oktay Kaldırım 2. Organize Sanayi Bölgesini İnceledi

Vali Çetin Oktay Kaldırım 2. Organize Sanayi Bölgesini İnceledi

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım planlama süreci tamamlanan ve altyapı işlemleri aşamasına geçen 2. Organize Sanayi Bölgesinde incelemelerde bulundu.
Yeni yatırımcılar için yer sıkıntısı yaşanması ve özellikle Cazibe Merkezleri Programı kapsamında Elazığ’a yoğun bir yatırım talebi olması nedeniyle yeni bir organize sanayi bölgesi kurulması gündeme gelmiş ve bu konuda çalışmalar başlatılmıştı.
Çalışmalar kapsamında yer tahsis ve planlama gibi işlemleri gerçekleştirilen 6.666 dönüm büyüklüğündeki yeni OSB alanında çalışmalar altyapı işlemleri aşamasına geldi.
Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım Körpe Köyü yakınındaki 2. Organize Sanayi Bölgesinde incelemelerde bulunarak ilgililerden bilgi aldı.
Vali Kaldırım’a ziyaretinde Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Sabuncu, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mustafa Yavuztürk ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan eşlik ettiler.
Alanın proje ve yerleşim planlarını inceleyen Vali Kaldırım, daha sonra sahayı da inceledi ve 2. OSB’nin kuruluş amacı ve süreci hakkında şu bilgileri verdi, “1. OSB alanı şuanda mevcut haliyle dolu durumdadır. Tüm parsellerin dolu olması nedeniyle Elazığ’da yeni yatırım alanlarına ihtiyaç bulunmaktaydı. Bu alan için bizden önce çalışmalar başlatılmış, alan belirlemiş, harita ve kroki işlemleri gerçekleştirilmiş, bakanlıktan ön onayları alınmış durumdaydı. Şu aşamada Mera Komisyonunun toplanıp ot bedelini belirlemesi ve 1/5 bin ila 1/10 binlik haritalarının yapılması gerekmektedir. Bu konuyu Sayın Bakanımızla da görüştüm, bakanlık bizim buradaki işlemleri tamamlamamızı bekliyor. İnşallah bu prosedürleri kısa zamanda tamamlayarak bakanlığa gönderip gerekli onayları alacağız. Arazi 6.666 dönümlük gayet uygun bir arazidir. Yerinde gezerek de gördük. Su ve enerji gibi altyapı sorunları da tamamlandığı zaman yatırımcılara hazır hale gelecektir. Cazibe Merkezleri Programı kapsamında Elazığ’a büyük bir yatırım talebi bulunmaktadır. 335 yatırımcının yatırım talebi bulunmaktadır. Yer sorunu çözülür çözülmez bu yatırımlar hayata geçmeye başlayacaktır. Yatırımcıları fazla bekletmeden bu alanı hızlı bir şekilde yatırımcıların istifadesine sunmayı hedefliyoruz. Katkısı ve desteği olan herkese, Sayın Milletvekillerimize ve bütün ilgililere teşekkür ediyorum”.